Home » Featured » Shqipëria gabon, ringrihet dhe humbet me Austrinë

Shqipëria gabon, ringrihet dhe humbet me Austrinë

Shqipëria ka humbur me një gol diferencë në ndeshjen miqësore përballë Austrisë, në stadiumin “Ernst Happel” të Vjenës.

Kanë qenë të zotët e shtëpisë të cilët kanë kaluar të parët në avantazh, me një gol të Marc Janko, në minutën e ‘6, që përfitoi nga një mosmarrëveshje e mbrojtësve kuqezinj.

Shtatë minuta më vonë ka ardhur dhe dyfishimi i rezultatit, që këtë herë mban firmën e Harnik. Në fillim të pjesës së dytë, shqiptarët kanë kaluar në ofensivë dhe përpjekjet e tyre janë kurorëzuar në minutën e ’47.

Goditja e Ermir Lenjanit brenda zonës ka qenë e pamundur të pritej nga mbrojtësi i portës austriake. Vendasit janë përpjekur sërish të thellojnë avantazhin, por mbrojtja e drejtuar nga kapiteni Cana është treguar në lartësinë e duhur.

Në minutën e ’78, Shqipëria është ndëshkuar nga kartoni i dytë i verdhë për Ergys Kaçen, që është detyruar të lërë fushën e lojës.

Pjesa e mbetur e ndeshjes, që ka parë edhe mbrojtjen kuqezi të avancojë përpara, ka vijuar me rezultat të pandryshuar, kjo edhe falë portierit Etrit Berisha që në sekondat e fundit ka penguar realizimin e golit të tretë për austriakët.

Takimi i ardhshëm me kombëtaren do të jetë më 29 mars, përballë Luksemburgut.

/ Top Channel

About admin

Leave a Reply

Translate »